هواکش سقفی سانتریفیوژ

هواکش های سقفی سانتریفوژ عمومی ترین نوع هواکش سانتریفیوژ هستند. این نوع هواکش ها به نام های هواکش صنعتی قارچی، فن رادیال سقفی، فن سانتریفوژ پشت بامی، فن سانتریفیوژ پاورروف نیز می باشند.

این هواکش ها در ساختمان ها و برج های اداری و تجاری، صنایع نفت و گاز، بیمارستان ها،کارخانجات صنعتی و غیره پرکاربرد می باشند. این نوع هواکش ها در دبی و فشارهای بالا نسبت به هواکش های یوتیلیتی دارای راندمان پایین تری بوده و صرفا بخاطر قیمت پایین تر و همچنین نبودن فضای کافی برای نصب هواکش سانتریفوژ یوتیلیتی انتخاب می گردند. هواکش سقفی سانتریفیوژ فقط به عنوان اگزاست فن قابل استفاده هستند. همچنین امکان استفاده این هواکش ها برای محیط های انفجاری، محیط های دارای حرارت و رطوبت بالا و خورندگی زیاد با اعمال شرایط ویژه ساختاری و فنی بر روی آنها مقدور می باشد. پروانه بکار رفته در این نوع هواکش ها از نوع خم به عقب یا بکوارد می باشد. سیستم انتقال قدرت در هواکش های سقفی سانتریفیوژ به دو صورت اتصال مستقیم و پولی تسمه می باشد.

(POWER ROOF CENTRIFUGAL) مشخصات هواکش سقفی سانتریفوژ

1- هواکش سقفی سانتریفوژ از نوع پروانه بکوارد (پره خمیده به عقب)

2- جنس بدنه و پایه از ورق گالوانیزه گرم و کلیه اتصالات با استفاده از پیچ و مهره با روکش گالوانیزه و یا آبکاری مناسب و بدون جوش بایستی صورت گیرد، مگر در مواردی که امکان استفاده از پیچ و مهره بدلیل مقاوم سازی مقدور نباشد که در اینصورت استفاده از جوش با زیرسازی مناسب و پوشش رنگ الکترواستاتیک بلامانع است. همچنین فن بایستی دارای قیف ورودی مخروطی و یا مناسب بوده و تا چند میلیمتر داخل پروانه قرار گیرد تا هدایت جریان هوا به سهولت انجام شده و راندمان فن افزایش یابد.

3- جنس پروانه بکوارد فنهای سقفی میبایست از آلومینیوم و نوع اتصال پروانه بصورت پرچ و بدون استفاده از جوش باشد.

4- کلاهک بارانگیر از جنس آلومینیوم بصورت گرد (انتقال نیرو مستقیم و پولی و تسمه) و چهارگوش (انتقال نیرو پولی و تسمه برای سایز های 45 تا 71) باشد و به صورتی انتخاب گردد که از بدنه اصلی فن بزرگتر بوده و سطح آن را کامل پوشش دهد تا از ریزش باران و یا برف به داخل کانال جلوگیری شود.

5- شفت هواکش سقفی سانتریفوژ از جنس استنلس استیل 304 و مقاوم در برابر زنگ و خوردگی استفاده گردد.

6- یاتاقان از نوع و ساخت ژاپن (اصل) با برند FYH or YASAHI یا مشابه وارداتی و مجهز به شلنگ گریس خور استفاده گردد.

7- تسمه پروانه از نوع A( تا سایز 45) و نوع B (از سایز 50 به بالا) ساخت کشور کره یا آلمان.

8- پولیها از جنس آلومینیوم ریخته گری شده و برای مدل های سایز 50 تا 71 سانتیمتر سقفی، استفاده از جنس چدن بلامانع است.

9- نحوه اتصال فنها از نوع انتقال غیر مستقیم (پولی و تسمه) بایستی دارای پایه قابل رگلاژ الکتروموتور باشد تا در زمان تعمیرات و نگهداری به سهولت امکان تعویض و یا تنظیم تسمه و یا رگلاژ الکتروموتور وجود داشته باشد.

10- محافظ دهانه های خروجی (دهش) از جنس توری فلزی آبکاری شده یا پوشش رنگ الکترو استاتیکی یا اپوکسی در فنهای سقفی بمنظور محافظت از ورود پرندگان الزامیست.

11- الکتروموتور با برند موتورژن و الکتروژن 380 Volt-IP54,55-Class-F (استفاده از الکتروموتور با ولتاژ 220 بدلیل دسیبل صدا و نوع ارتعاش و میزان مصرف انرژی توصیه نمی شود).

12- پروانه ها بایستی از نظر استاتیکی و همچنین دینامیکی با دستگاه پرتابل مطابق با استاندارد ISO-1940 بالانس شود و گواهی صادر شود.

13- مدل و دور طراحی پروانه برای اگزاست فنها باید به نحوی تعیین شود که در فشار استاتیکی مورد نظر میزان هوای مکیده شده از هواکش بدون استفاده از دمپر حداکثر 5% تلرانس داشته باشد .

14- کلیه فنها بایستی دارای پلاک حاوی اطلاعات فنی و شماره فن باشد .

15- سازنده بایستی کلیه قطعات متحرک (پروانه، شفت، فولی) را از نظر کارکرد صحیح بمدت 24 ماه شمسی و یا از زمان تحویل کالا بمدت 30 ماه شمسی گارانتی و بمدت حد اقل 15 سال خدمات پس از فروش را برای خریدار تعهد نماید و قطعاتی چون تسمه پروانه بمدت 2000 ساعت و یاتاقان بمدت 6000 ساعت کار گارانتی نماید و همچنین کلیه اطلاعات نحوه صحیح نصب، نگهداری دوره ای و نقشه های ابعادی را در اختیار خریدار قرار دهد.

16- کلیه اگزاست فنهای سقفی بایستی دارای دمپر قابل تنظیم به منظور کنترل دبی هوا باشند.

17- بعد از ساخت فنها بایستی شرایطی مناسب جهت انجام آزمایشات فنی دستگاه ها در محل کارخانه سازنده فراهم باشد. آزمایشاتی از قبیل سنجش هوادهی با استفاده از کانال و ایجاد افت فشار تا حد مورد نظر طراحی مطابق با استاندارد AMCA 210–ASHRAE 51، میزان ارتعاش و تست بالانس دینامیکی مطابق با استاندارد ISO1940 G2.5 در حالت نهایی و اسنبل شده توسط دستگاه پرتابل دینامیکی، میزان شدت دسیبل صدا، آمپر مصرفی وسایر پارامتر های فنی.

18- در صورتیکه ظرفیت هوادهی و افت فشار مورد نظر طرح نیاز به فن بزرگتر از سایز پروانه 63 سانتیمتر بود، توصیه میشود از مدل یوتیلیتی (سانتریفوز بکوارد) بدلیل راندمان بالاتر جایگزین و استفاده شود.

19- حداقل قدرت الکتروموتور مصرفی و حداکثر دور فنها بر اساس جدول زیر تعیین گردد. بصورتی که سرعت لبه خطی پروانه از 3300 fpm بیشتر نباشد.

نکته ضروری: لطفا در هنگام طراحی، ترجیحاً و در صورت امکان از سایز قطر 400 میلیمتر پروانه، به بالا و بر اساس نوع کاربری آن و شرایط جوی محل پروژه، از فن های یوتیلیتی سانتریفوژ بکوارد، بدلیل راندمان عملکرد مناسب تر و همچنین جلوگیری از ورود جریان هوای آزاد به داخل فن که باعث تولید صدای آزار دهنده و کاهش راندمان آن خواهد شد، استفاده گردد.در صورت صلاحدید مشاور و با توجه به اینکه الکتروموتور با دور 900 دور توسط تولید کنندگان الکتروموتور تولید میگردد میتوان فنهای تا سایز 355 میلی متر را با انتقال نیرو مستقیم، طراحی و سازنده نیز بر همین اساس پیشنهاد تقدیم کند.

برای دریافت خدمات ،مشاوره و هرگونه پرسش و درخواستی درباره محصولات و مقاله های مکش ودهش

با ما تماس بگیرید

مقالات مرتبط

ورود اعضا
قبلا در مکش و دهش ثبت نام نکرده ایید؟ثبت نام .
لطفا صبر کنید
ثبت نام