هواکش ها در یک دسته بندی کلی به 2 گروه هواکش های محوری (هواکش آکسیال) و گریز از مرکز (هواکش سانتریفوژ) تقسیم بندی می شوند. هواکش های سانتریفوژ معمولا در مواردی که احتیاج به تامین فشار بالا است، استفاده می گردد. هواکش سانتریفوژ دارای یک پروانه است که درون محفظه حلزونی شکل حرکت می کند.

هواکش سانتریفوژ (گریز از مرکز) نوع متداول فن است که در محصولات مصرفی و صنعتی برای جابجایی هوا یا سایر گازها استفاده می شود. هواکش سانتریفوژ از سه مؤلفه اصلی تشکیل شده است: یک موتور ، یک پره فن و یک محفظه.

مهندسان برنامه ما همه این مؤلفه ها را برای قرار دادن یک برنامه در هواکش سانتریفوژ طراحی می کنند. برخی از معیارهای طراحی معمول اندازه موتور ، شکل تیغه فن ، جهت چرخش و مصالح ساختاری است.

چگونه یک هواکش سانتریفوژ کار می کند؟

تیغه فن در حال چرخش باعث ایجاد ناحیه ای با فشار کم در مرکز تیغه و یک منطقه با فشار بالا در لبه های تیغه می شود. همچنین انرژی جنبشی را به هوا می افزاید. سطح کم فشار در مرکز فن ، خلاء ایجاد می کند که هوا را به داخل فن می کشد. هوا از مرکز فن به لبه های خارجی فن جریان می یابد. درنهایت، از محفظه اطراف پروانه در جهت دلخواه بیرون می آید. طراحی سیستم کلی چرخش 90 درجه در مسیر جریان را به خود اختصاص داده است.

هواکش سانتریفوژ در طرح های متنوعی قرار دارند. چندین مؤلفه از جمله نوع پره فن مورد استفاده ، طراحی محوطه (محفظه) و مصالح ساختاری ، طراحی کامل هواکش سانتریفوژ را تعیین می کند. هواکش صنعتی نیز مانند این هواکش ها از طراحی منحصر به فردی بهره برده است.

کاربردهای صنعتی هواکش سانتریفوژ

هواکش سانتریفوژ صنعتی انواع برنامه های کاربردی را در خود جای داده اند. به عنوان مثال ، فرآوری مواد شیمیایی ، استفاده از گازهای خورنده ، جمع آوری گرد و غبار ، خشک کنها ، کنترل دود ، خنک کننده فرآیند و گرمایش فرآیند.

برنامه های کاربردی هواکش سانتریفوژ:

هندلینگ هوای پاک

در عملیات و تأسیسات صنعتی ، حرکت هوا همیشه بخشی از فرآیند است. طرفداران هندلینگ هوا از عملیات و هوای محیط اطراف خود پشتیبانی می کنند. ما به طور خاص برای کاربردهای دستکاری هوای پاک صنعتی شما ، هواکش سانتریفوژ را طراحی و ساخته ایم.

بارگیری گرد و غبار سبک

فرآیندهای صنعتی از فن آوری های بارگیری گرد و غبار به عنوان بخشی از سیستم جمع آوری گرد و غبار برای بهبود کیفیت و ایمنی هوا استفاده می کنند. هواکش سانتریفوژ هوا و مواد را از طریق سیستم جابجا می کنند تا ذرات را از طریق بخش های مختلف سیستم ضبط ، جمع آوری و انتقال دهند. اینها می تواند شامل هودها ، تصفیه هوا ، یک کلکتور مانند تله ها و مجرای کار باشد.

هوای اشباع

هواکش سانتریفوژ اغلب هوای اشباع را پردازش می کنند ، به این معنی که رطوبت ناشی از رطوبت یا گازهای مختلف موجود در هوا وجود دارد. این برنامه ها معمولاً به مواد سنگین تر مانند استیل و پوشش های مقاوم در برابر رطوبت احتیاج دارند.

درجه حرارت بالا

بسیاری از فرایندهای صنعتی به گرما و فرآیند با دمای بالا تکیه دارند. عملیاتی مانند تصفیه حرارتی ، کاهش استرس ، کوره های صنعتی و اجاق گاز از همرفت برای گردش هوای گرم درون محفظه استفاده می کنند. این فرآیند نیاز به هواکش سانتریفوژ طراحی شده خاص دارند. فن هایی که به این منظور به درستی طراحی نشده اند ، در دماهای بالاتر از طراحی خود دچار فاجعه بار می شوند. هواکش صنعتی نیز مانند هواکش های سانتریفیوژ عمل میکنند.

ایمنی و نگهداری هواکش سانتریفوژ

هواکش سانتریفوژ ما در زمینه بازرسی ، آزمایش و مهندسی هواکش سانتریفوژ صنعتی ، به بالاترین سطح کیفیت و ایمنی می پردازد.

نگهداری مناسب برای عملکرد موفقیت آمیز و ماندگاری بالای هواکش سانتریفوژ بسیار مهم است. در هر حالت ممکن ، هواکش سانتریفوژ ما دارای ویژگی هایی هستند که نگهداری روتین را آسان می کند.

محیط های صنعتی معمولاً از هواکش سانتریفوژ و فن های محوری استفاده می کنند ، اما ویژگی های عملکردی بسیار متفاوتی دارند.

هواکش سانتریفوژ معمولاً در مناطقی از تهویه طبیعی کم و بدون کار، کار می کنند و به سیستم مجاری وصل می شوند و آنها را برای فضاهای بزرگتر ایده آل می کنند.

هنگام تصمیم گیری برای استفاده از چه سبک فن ، ممکن است بخواهید با یک متخصص مشورت کنید. مهندسان برنامه ما قادر خواهند بود عملکرد و نصب الزامات شما را بررسی كنند تا در تعیین نوع فن برای برنامه خاص شما ایده آل باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فن ها و برنامه های هواکش سانتریفوژ یا پیدا کردن یک راه حل قابل تنظیم برای نیازهای خاص خود ، با کارشناسان ما در اینجا تماس بگیرید.

فن های سانتریفوژ


هواکش سانتریفیوژ 

هواکش سانتریفیوژ را می توان محبوب و پرکاربردترین نوع هواکش دانست. این هواکش را می توان به ۴ دسته بندی کلی هواکش سانتریفیوژ بکوارد، هواکش سانتریفیوژ فوروارد، هواکش سانتریفیوژ رادیال و همچنین هواکش سانتریفیوژ ایرفویل تقسیم کرد. در این مقاله به معرفی هرکدام از این مدل ها، ویژگی ها و کاربردهای آن ها پرداخته ایم.

در این هواکش صنعتی ، هوا از بخش پروانه به سمت پره ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش discharge به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می رود. فن های سانتریفوژ برای جریان های حاوی ذرات (رطوبت و گرد و غبار)، برای انتقال مواد و همچنین برای سیستم های دارای دمای بالا کاربرد دارد.


تعداد زیادی از فن ها و دمنده ها بعنوان کاربری فشار قوی از نوع سانتریفیوژ هستند.در شکل یک دستگاه سانتریفیوژ ترتیب داده شده است. پروانه میتواند هم به طور مستقیم به شفت و هم به صورت جدا به همراه دو یاتاقان اضافی متصل شود. نوع دیگر آن که در دمنده های بزرگ استفاده میشود از اتصال کوپلینگ انعطاف پذیر میباشد.


هوا یا سیال به طور محوری به داخل پروانه به سمت نازل داخلی وارد میشود که شتاب خفیفی را در ورودی پروانه به هوا وارد میکند.


کاری که پروانه انجام میدهد تاب دادن به سیال است که از شعاع کم به زیاد سیال را با فشار و سرعت بالا به سمت کیسینگ هدایت میکند، بنا بر این برخلاف نوع اکسیال ، در سانتریفیوژ انرژی داده شده در افزایش فشار نیز تاثیر میگذارد. جریان در پروانه به صورت مارپیچ یا حلقوی میباشد. پروانه سیال را به خارج از فن هدایت میکند. به علاوه کیسینگ حلقوی به افزایش فشار سیال کمک میکند.گذرگاه خروجی بعد از آن میتواند با یک دفیوزر شکل داده شود.انواع فن سانتریفیوژ

این فن ها قادرند فشارهای بالا را با بازده زیاد تولید کرده و با بیشتر شرایط فرایندهای سازگاری دارند که این یکی از مزیت های مهم می باشد. هواکش صنعتی: سانتریفوژ بسته به نوع پره به چند دسته زیر تقسیم می شوند:& lt;Br& gt;

پره های ایرفویل (AF);

انحنا رو به عقب ( BC) ;

صاف رو به عقب ( BI ) ;

مستقیم در نوک ( RT );

انحنا رو به جلو ( FC ) ;

شعاعی ( RB );


فن های سانتریفوژ با پره های ایرفویل بهترین راندمان کاری و کمترین تولید صدا را در بین انواع مختلف فن های سانتریفوژ دارند.


فن های BC دارای راندمان کمتری نسبت به فن های ایرفویل بوده و می توانند گازهای که دارای ذرات هستند را انتقال دهند. چنانچه غلظت مواد درون گاز بالا باشد پره های شعاعی یا مستقیم در نوک مناسب هستند


فن های FC در مقایسه با فن های BC در اندازه یکسان دبی کمتر و فشار بیشتری تولید کرده و راندمان پایین تری دارند. فن های رو به جلو در جاهایی که فضای اشغال شده اهمیت داشته باشد استفاده می شوند. فن های RB راندمان کمی دارند ولی از لحاظ ساخت ساده تر بوده و امکان تمیز کاری در حین کار وجود دارند.مدل های مختلف هواکش سانتریفیوژ

به صورت کلی،‌ هواکش سانتریفیوژ را می توان بر اساس نوع پره های فن و همچنین شکل آن ها به ۴ دست بندی کلی تقسیم کرد. هرکدام از این مدل ها کارایی خاصی داشته و برای موارد خاصی بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

هواکش سانتریفیوژ ایرفول:

هواکش سانتریفوژ با پره های ایرفویل نه تنها کمترین میزان تولید صدا را دارند، بلکه از نظر میزان راندمان کاری نیز در میان ۴ نوع هواکش دیگر در رتبه اول قرار دارند. بنابراین، بی دلیل نخواهد بود که بیان کنیم ای نوع هواکش بیشترین کارایی را در میان مدل های معرفی شده دارد. سرعت حرکت هواکش سانتریفیوژ بسیار بالا است. از این نوع مدل عموماً برای مکان هایی استفاده می شود که هوای آن ها پاکیزه است و ذرات معلق چندانی در هوا وجود ندارد. به عبارت دیگر، بهترین کاربرد هواکش سانتریفیوژ ایرفویل برای زمانی است که تنها قصد مطبوع سازی هوا را داشته باشید.هواکش سانتریفیوژ فوروارد:

هواکش فوروارد در عین حال سروصدای ناچیزی نیز تولید می کند. استفاده از فن گریز از مرکز فوروارد عموماً در مکان هایی متداول است که جهت جلوگیری از ایجاد لرزش و سروصدا، نیازمند گردش آرام و متعادل پره ها باشند. علاوه بر این، از این نوع هواکش عموماً در سیستم های هوای پاک استفاده می شود،‌ چراکه آلوده بودن هوا ممکن است باعث خراب شدن تنظیم حرکت پره های این فن شود.

هواکش سانتریفیوژ بکوارد:

نام دیگر این مدل، فن‌ گریز از مرکز با پروانه خم به عقب است، بنابراین به صورت کلی مشخصات این نوع هواکش را می توان بر خلاف مدل قبلی تصور کرد. برخی بر این باور هستند که فن های بکوارد مزایای بیشتری از مدل های فوروارد دارند. یکی از کاربردهای فن بکوارد زمانی است که محیط دارای ذرات معلق است. زاویه خاص این فن ها باعث می شود تا این ذرات به روی فن ننشسته و حرکت روان و متعادل آن را مختل نسازند. در میان کاربردهای هواکش سانتریفیوژ بکوارد می توان به کاربرد برای انواع هواکش های ساختمان، آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و یا حتی برای پروسه های صنعتی اشاره کرد.

فن سانتریفیوژ رادیال:

فن رادیال اگرچه حجم چندان زیادی از هوا را جابجا نمی کند، ولی همین حجم از هوا را با فشاری بالا جابجا می سازد و یکی از دلایل این امر را می توان سرعت چرخش بالای آن ها دانست.


برای دریافت خدمات ،مشاوره و هرگونه پرسش و درخواستی درباره محصولات و مقاله های مکش ودهش

با ما تماس بگیرید

مقالات مرتبط

ورود اعضا
قبلا در مکش و دهش ثبت نام نکرده ایید؟ثبت نام .
لطفا صبر کنید
ثبت نام