اطلاعاتی در مورد هواکش بی صدا

هواکش بی صدا

هواکش بی صدا از مدل هواکش هایی است که شاید در مکان ها زیادی آن را دیده باشید ولی به دلیل عدم ایجاد سر و صدا متوجه آن نشده اید. هر هواکشی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند با نصب عایق هایی بی صدا شود. البته نمی توان به شکل کامل صدا را حذف کرد زیرا موتور های الکتریکی و همچنین حرکت پروانه ها به هر شکلی موجب ایجاد صدا خواهند شد. هواکش بی صدا می تواند از مدل های بی صدای کارخانه ای باشد یا مدل های معمولی باشد که توسط عایق ها و قاب هایی بی صدا شده است. معمولا مدل های مختلف هواکش بی صدا ضد آب و گرد و غبار نیز هستند.

هواکش بی صدا محصولی کاربردی است. معمولا هواکش های معمولی به دلیل کارکرد موتور و گردش پروانه ها صدای زیادی تولید می کنند و موجب می شوند نتوان در مکان های خاص از آن ها استفاده کرد اما هواکش بی صدا این مشکل را برطرف می کند.

اما بیشترین استفاده از هواکش بی صدا در مکان هایی است که نیاز مبرمی به سکوت وجود دارد. هواکش بی صدا با عایق بندی کامل پروانه ها و موتور اجازه ورود صدای اضافی به فضای ساختمان را نمی دهد و بدین ترتیب تنها صدای ایجاد شده می تواند وزیدن هوا باشد. هواکش بی صدا به همین دلیل از طول عمر بالا و کیفیت ساخت مناسبی نیز بهره می برند که آن ها را برای استفاده در مکان های معمولی نیز مناسب می کنند.

در ادامه در خصوص نحوه عملکرد هواکش بی صدا، انواع و کاربرد های آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

نحوه عملکرد هواکش بی صدا

هواکش بی صدا همچون مدل های دیگر هواکش به دو دسته آکسیال و سانتریفیوژ تقسیم می شود. این هواکش ها نیز از همان قوانین فیزیک یکسان با مدل های معمولی استفاده می کنند ولی معمولا در تمامی قسمت های هواکش طراحی دوباره انجام می شود. در هواکش بی صدا هدف اصلی تولید کم صدا است. بنابراین از موتور گرفته تا پروانه و قاب نگهدارنده، همگی تمام تلاش خود را می کنند تا کمترین صدای ممکن را ایجاد کنند.

برخی افراد برای کاهش قیمت تمام شده و یا انتخاب اشتباه مجبور می شوند هواکش های معمولی را به مدل های بی صدا تبدیل کنند. برای این کار نیز ابزار هایی برای عایق کردن هواکش ها وجود دارد تا بتوان آن ها را در قاب هایی مخصوص قرار داد تا صدای تولیدی هواکش را به حدی کاهش داد. البته مدل های هواکش بی صدا که به این شکل ساخته می شوند صدایی بیشتر از مدل های کارخانه ای خواهند داشت.

مدل معمولی آکسیال با استفاده از عایق های بر روی محفظه و پروانه صدای ایجاد شده را کاهش می دهد تا بتوان از آن در مکان های ساکت نیز بهره برد. در سمت مقابل مدل های سانتریفیوژ تنظیمات بیشتری به خود می بینند و با تغییرات در پروانه ها و محفظه صدای تولیدی به کمترین میزان خود خواهد رسید.

انواع هواکش بی صدا

هواکش بی صدا به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود.

• هواکش بی صدا پروانه ای

مدل های پروانه همان مدل های آکسیال معروف هستند. هواکش های آکسیال از قدیمی ترین مدل های هواکش هستند و با پروانه هایی که بر روی محور اصلی قرار گرفته اند کار می کنند. معمولا به دلیل ساختار خاص این نوع هواکش ها بی صدا کردن آن ها کار ساده ای نیست. در صورت استفاده از موتور ها و همچنین عایق هایی برای کاهش صدای پروانه ها می توان مدل های بی صدای خوبی از این نوع هواکش به دست آورد.

هواکش پروانه ای و یا همان آکسیال ساده ترین مدل هواکش ها است. محور پروانه به صورت هم راستا با موتور پروانه گردش می کند و می تواند علاوه بر تخلیه هوای موجود، هوای تازه را نیز وارد محیط کند. این مدل ها بیشتر برای تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرند و به صورت تخصصی برای سرمایش و گرمایش مناسب نیستند. هواکش بی صدا پروانه ای نمی تواند به شکل صد درصدی صدای تولید شده موتور را از بین ببرد و فقط می توان انتظار داشت میزان تولید صدا و ورود آن به محیط کاهش یابد.

• هواکش بی صدا کانالی

مدل های کانالی همان هواکش های سانتریفیوژ هستند که به دلیل بی صدا شدن معمولا در داخل کانال ها مورد استفاده قرار می گیرند. هواکش بی صدا کانالی می تواند به شکل کامل بی صدا باشد و استفاده های بیشتری در مقایسه با مدل های پروانه ای دارد. هواکش بی صدا کانالی در مدل های مختلفی نیز به بازار عرضه می گردد و تقریبا برای تمامی کاربرد ها و مکان ها می توان از یکی از مدل های این هواکش ها استفاده کرد.

هواکش های کانالی از خانواده هواکش های سانتریفیوژ هستند و می توانند هوا را از طریق پروانه ای که به شکل عمود و با زاویه 90 درجه نسبت به موتور نصب شده به گردش در بیاورند. این مدل هواکش ها برای گرمایش و سرمایش محیط نیز کاربردی هستند و عمل بی صدا کردن آن ها نیز با موفقیت بیشتر همراه است. به دلیل پیچیدگی ساختار هواکش بی صدا، با ایجاد تغییر در ساختار موتور و پروانه می توان صدای تولیدی را به میزان زیادی کاهش داد تا بتوان عملکرد مثبت و مناسبی را از هواکش دریافت کرد.

کاربرد های هواکش بی صدا

• مصارف خانگی همانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام

• کافی شاپ ها و فروشگاه ها

• بیمارستان ها

• آزمایشگاه ها

• اتاق های انتظار

• هتل ها و رستوران ها

مزایای استفاده از هواکش بی صدا

• عدم تولید صدا مزیت اصلی این هواکش ها خواهد بود. معمولا هواکش ها صدای زیاد و پیوسته ای تولید می کنند و در مکان هایی که نیاز به آرامش است می توانند دردسر ساز شوند. بنابراین با کمی هزینه بیشتر می توانید این مشکل را نیز از بین ببرید.

• هواکش بی صدا به دلیل ساختار باز طراحی شده خود معمولا از نظر مصرف انرژی نیز در سطح خوبی قرار دارد. مدل های مختلف این هواکش ها توسط طراحان دوباره طراحی می شوند تا علاوه بر توان تولیدی بالا صدای کمی نیز ایجاد کنند و به همین دلیل از نظر مصرف انرژی نیز در سطح مناسبی قرار می گیرند.

• معمولا مدل های مختلف این هواکش ها از استاندارد های مقاومت در برابر آب و گرد و غبار نیز برخوردارند.بدین ترتیب شما می توانید در کنار از بین بردن صدا، از سلامت کاری هواکش بی صدا در شرایط آب و هوایی دشوار نیز مطمئن شوید.

• هواکش بی صدا وظیفه ای مهم دارد. هواکش بی صدا نباید صدای اضافی تولید کند و معمولا تمامی مدل های این هواکش نیز از پس این وظیفه خود بر می آیند. معمولا وزیدن باد می تواند خود باعث تولید صدا شود ولی نمی توان این صدا را از بین برد ولی هواکش در از بین بردن باقی صدا های ایجاد شده موفق عمل می کند.

• یکی از مهم ترین ویژگی های هواکش بی صدا، امکان بی صدا کردن مدل های معمولی است. برخی محافظ ها و پروانه ها در بازار موجود هستند که با نصب آن ها بر روی هواکش قدیمی خود می توانید به میزان زیادی صدای تولید شده را کاهش دهید و بدین ترتیب به راحتی با صرف هزینه ای اندک هواکش بی صدای خود را داشته باشید.

برای دریافت خدمات ،مشاوره و هرگونه پرسش و درخواستی درباره محصولات و مقاله های مکش ودهش

با ما تماس بگیرید

مقالات مرتبط

ورود اعضا
قبلا در مکش و دهش ثبت نام نکرده ایید؟ثبت نام .
لطفا صبر کنید
ثبت نام