آشنایی اولیه با هواکش و کاربرد های ان بصورت مختصر :

بمنظور جابه جایی هوا و انتقال مواد و یا ذرات ریز و همچنین غلبه بر افت های موجود در کانال ها ، نیازبه یک سیستم تهویه ( هواکش ) را داریم و استفاده از آن در کلیه مقررات های ملی ساختمان و آتش نشانی و بهداشت و ... الزامی بوده و بر همین اساس تولید کنندگان زیادی پا در این عرصه نهادن و با بروزرسانی اطلاعات و تجهیزات خود با محصولات مشابه خارجی ، این امکان را برای سازمانها ، شرکت های مهندسین مشاور ، پیمانکاران و یا خریداران ایجاد نمودن تا براحتی بتوانند از محصولات داخلی استفاده نمایند .

انتخاب یک هواکش صنعتی مناسب در گذشته ، کار دشواری بود و بایستی حتما از افراد متخصص و یا مجرب کمک گرفته میشد ولی اکنون و با پیشرفت علم ، نرم افزارهایی توسط اکثر شرکت های تولید کننده و معتبر و بر مبنای تولیدات خود طراحی و در اختیار شرکت های مهندسین مشاور ، پیماناکاران و ... قرار گرفته ، که براحتی میتوانند : ظرفیت هوادهی ، افت فشار ایجاد شده در کانال هوا ، سرعت خروجی ، راندمان ، دسیبل صدا ، قدرت و توان دقیق الکتروموتور مصرفی و سهولت در انتخاب تجهیزات الکتریکال تابلو های برق ، و ... را بدست آورده و شرکت مکش و دهش هم نیز در این راستا و بر مبنای تولیدات خود مبادرت به تولید نرم افزار کاملا انحصاری و قابلیت های فراوان نموده است .

هواکش ها در چند گروه تقسیم میشوند که عمده ترین آنها را ذکر مینماییم :

1 – هواکش های خانگی ( قابل نصب بر روی پنجره ، لوله ، دیوار )

2 – هواکش های آکسیال ( قابل نصب بروی دیوار، سقف ، کانال و ... )

3 - هواکش های سانتریفیوژ و با پروانه ای بکوارد ( اگزاست و تخلیه هوا ) ، فوروارد ( ساپلای و هوارسان ) ، رادیال ( شعاعی و انتقال ذرات ریز و مواد ، فشار قوی ( نوعی از بکوارد و مناسب جهت هوارسانی به کوره ها و ... ( قابل نصب به کانال که بصورت حلزونی ، پشت بامی ، بین کانالی ، کابین دار ، پلاگ فن و ... )

4 – جت فن های تونلی ، پارکینگی

و ...

جنس بدنه و پروانه هواکش های خانگی اکثرا از پلاستیک بوده

جنس بدنه و پایه هواکش های آکسیال دیواری از فولاد کربندار با پوشش ابکاری و یا گالوانیزه ، جنس بدنه هواکش های کانالی از فولاد کربندار و یا گالوانیزه و پوشش رنگ کوره ای استاتیک ، و جنس بدنه و پایه فنهای سقفی از فولاد گالوانیزه گرم و دارای کلاهک بارانگیر مناسب از جنس آلومینیوم و کلیه فنها دارای توری محافظ میباشند .

جنس بدنه فن های سانتریفیوژ اغلب از گالوانیزه و یا فولاد کربندار ، پروانه از آلومینیوم یا فولاد های کربندار و گالوانیزه گرم و با روکش رنگ کوره ای استاتیک ، دارای حفاظ در دهانه خروجی ( دهش ) و در مورد فنهای فوروارد در دهانه مکش و یا ورودی نصب میگردد ، کلیه تولیدات دارای شاسی دوبل و لرزه گیر لاستیکی استفاده میشود و در مواردی که انتقال نیرو بصورت پولی و تسمه باشد از یاتاقانهای اصل ژاپن ، تسمه های ساخت آلمان ، کره و یا اندونزی ، جنس شفت استنلس استیل 304 ، دارای پایه ریل قابل تنظیم الکتروموتور ، شیلنگ گریس خور، پیچ تخلیه آب ، بارانگیر مناسب و کلید ایزولیتورتوسط این شرکت ( مکش و دهش ) استفاده میشود .

فنهای سانتریفوژ پشت بامی هم نیز همچون موارد فوق بوده و بارانگیر از جنس آلومینیوم برای آن نیز تعبیه میشود .

فنهای سانتریفیوژ را بر اساس سفارش های خریداران و نوع کاربری آن میتوان از متریال های مختلف تولید نمود .

و جنس فنهای جت فن از فولاد کربندار و یا گالوانیزه گرم و دارای سایلنسر های مناسب تولید و عرضه میگردد.

توصیه میشود در انتخاب نوع الکتروموتور کاملا دقت شود و حدامکان از نوع سه فاز جایگزین تکفاز در فنهای تهویه صنعتی استفاده شود تا از دسیبل صدا ، ارتعاش الکتروموتورهای تکفاز و همچنین مصرف انرژی کمتری برخوردار شوید .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با واحد مهندسی فروش مکش و دهش تماس حاصل فرمائید .

برای دریافت خدمات ،مشاوره و هرگونه پرسش و درخواستی درباره محصولات و مقاله های مکش ودهش

با ما تماس بگیرید

مقالات مرتبط

هواکش صنعتی
هواکش صنعتی

سیستم های تهویه صنعتی معمولا برای هودها، کانال ها برای انتقال هوای آلوده، فیلترها، فن ها برای آگزاست و هوای تازه در نظر گرفته شده اند.

مشاهده بیشتر
ورود اعضا
قبلا در مکش و دهش ثبت نام نکرده ایید؟ثبت نام .
لطفا صبر کنید
ثبت نام