فن فشار مثبت راه پله – هواکش سانتریفوژ ( ساپلای فن )

یکی از دلایل مهم در بکار گیری فن فشار مثبت در راه پله ها که از اهمیت بسیار بالایی خوردار است ، اینکه در زمان بروز حریق در ساختمان های بلند مرتبه گاهی اوقات دود ، خیلی دورتر از کانون اصلی حریق نفوذ می کند

فن فشار مثبت می تواند با قدرت خود در زمان آتش سوزی یک مسیر عبور برای فرار ساکنین از طریق راه پله های اصلی ساختمان باز کند. فن فشار مثبت دارای مدل های مختلفی است و کاربرد ها و مزایای بسیار زیادی دارد که سعی می کنیم در ادامه به آن ها اشاره کنیم

پلکان،آسانسورها ، شفت ها و طبقات دیگر نیز مملو از دود گردیده و عملیات نجات ساکنین و نیز اطفای حریق را با مشکل جدی مواجه می سازد.


آمار رسمی بیانگر این است که بیشترین مرگ و میر ، در حریق ها ناشی از استنشاق دود و گازهای سمی تولید شده می باشد.


همچنین دود می تواند مشکلات زیادی را در مبارزه با حریق و کنترل آن ایجاد کند ، از این رو تهویه هوا در هنگام حریق از مباحث مهمی است که می بایست مورد توجه قرار گیـرد .

فن فشار مثبت را می توان یکی از ضروری ترین وسایل کمک به اطفای حریق در ساختمان ها دانست. این سیستم عملکردی ساده اما بسیار تاثیرگذار دارد. فن فشار مثبت می تواند با استفاده از سنسور های دود و حریق در مواقع نیاز شروع به کار کرده و با ایجاد یک فشار مثبت در داخل راه پله های ساختمان مسیر خروج امن برای ساکنین ایجاد کند و حتی آتش نشان ها و افراد ایمنی نیز می توانند از همین مسیر ایجاد شده وارد ساختمان شوند

در زمان بروز آتش‌ سوزی فن فشار مثبت جريان پر فشاري را از طريق کانال به داخل راه ‌پله و يا پاگرد ها تزريق نموده واين موضوع ، سبب بالا رفتن فشار هواي راه ‌پله مي ‌گردد، در اين حالت هوا از محيط پرفشار (راه‌ پله) به محيط کم‌ فشار (واحد) جريان يافته و اجازه خروج دود از واحد و فضاي آتش‌گرفته را نمي ‌دهد و افراد مي‌ توانند از طريق راه ‌پله بگريز‌ند


@image


این روش یک روش بسیار ساده در تولید فشار مثبت است و برای معابر مورد نیاز و حساس از فن سانتریفیوژ فوروارد استفاده و نصب نموده و با راه اندازی آن هوای تازه را در داخل معبر به صورت مستقیم انتقال نمائید


@image


نوع دیگر تزریق چند منطقه ای است ، که با طراحی و جانمایی کانال مناسب ، هوای تازه را تا تقاط دلخواه هدایت و انتقال می یابد

از این نوع ساپلای فن ، در سیستم هوارسانی ( فشار مثبت ) پارکینگ های طبقاتی هم طبق معیارو استاندارد سازمان آتش نشانی استفاده میشود


@image


از نظر ساختار کلی هواکش فشار مثبت به دو دسته تقسیم می شود.

هواکش فشار مثبت با تزریق مستقیم. این نوع هواکش به شکل مستقیم در راهرو های ساختمان نصب می شود و هوا را به داخل راهرو وارد می کند. یکی از مشکلات این مدل ها نیاز به هوای تازه است و باید در راه رو هایی با منفذ نصب شوند. مشکل دیگر این است که به دلیل نصب شدن در داخل ساختمان امکان قرار گرفتن در مسیر حریق و دود شدید را دارند.

هواکش فشار مثبت با تزریق شبکه ای. در اجرای این روش فن فشار مثبت در نقطه ای خارج از راهرو نصب می شود و از طریق کانال هایی هوای تولیدی را به راهرو می رساند. در این شرایط کانال ها در بخش های مهم راهرو ها نصب می شوند تا بتوانند به خوبی فشار مثبت دقیقی را در سرتاسر راهرو به وجود آورند. این نوع فن هزینه بیشتری خواهد داشت ولی از نظر عملکردی نیز بسیار بهتر خواهد بود.


@image


فن فشار مثبت یک مدل هواساز قدرتمند است که می تواند در زمانی کوتاه حجم زیادی از هوای پرفشار تولید کند و آن را در سراسر قسمت مشخص شده پخش کند. بدین ترتیب در صورت طراحی درست ساختمان یک سیستم فشار مثبت ایجاد می شود که حاصل آن یک مسیر امن برای ورود و خروج در هنگام آتش سوزی است. فشار مثبت ایجاد شده از ورود آتش و دود به این قسمت جلوگیری می کند و بدین ترتیب در عین ایجاد مسیر عبور از پیشروی آتش به بخش های دیگر ساختمان جلوگیری می کند.

همانطور که اشاره شد فن فشار مثبت بیشتر در مواقع ایجاد حریق و خطر کاربرد دارد. به طور کلی تمام ساختمان هایی که ساکنین زیادی دارند باید از سیستم های اطفای حریق بهره ببرند و فن فشار مثبت نیز یکی از بخش های بسیار مهم سیستم اطفای حریق به شمار می رود. این فن ها در مواقع آتش سوزی و طوفان که موجب وارد شدن گرد و خاک به داخل ساختمان می شوند بسیار کاربردی هستند و نقشی اساسی ایفا می کنند.


@image


• به اندازه راهرو و نوع فضا توجه کنید و مدلی از فن فشار مثبت را انتخاب نمایید که بتواند تمامی فضا را پوشش دهد. در صورتی که نقطه ای از راهرو پوشش داده نشود، ممکن است همان نقطه به قسمت ضعف ساختمان تبدیل شده و در زمان آتش سوزی از همان جا راه عبور مسدود شود.

• فن هایی با طول عمر بالا و حسگر های قوی تهیه نمایید. آتش سوزی شاید یکبار در چندین سال رخ دهد اما سیستم اطفای شما باید به شکل کامل برای آن آماده باشد بنابراین سعی کنید بهترین مدل را تهیه نمایید.

• در صورت استفاده از مدل های کانالی، به طول کانال و فشار نهایی که وارد راهرو می شود توجه کنید و در صورت کم بودن فشار آن را با استفاده از هواکش های بین کانالی تقویت کنید.

استفاده از فن فشار مثبت

مهم ترین مزیت استفاده از این فن ها خیال راحت شما در زمان خطر و مشکل خواهد بود. این فن ها به شکل دائمی آماده به کار هستند و با استفاده از سنسور های خود شرایط ساختمان را تحت نظر دارند و در صورت بروز کوچک ترین مشکلی شروع به کار می کنند.

یکی از مزیت های اصلی این فن ها نیز جلوگیری از پیشروی آتش است. آن ها می توانند با ایجاد فشار مثبت آتش را در محل ایجاد شده نگه دارند.

• در کنار ایجاد مسیر فرار، این هواکش ها می توانند به خوبی از پیشروی آتش نیز جلوگیری کنند. معمولا یکی از حساس ترین قسمت های ساختمان راه پله ها هستند که به راحتی اجازه افزایش و پیشروی آتش را می دهند. در صورت استفاده از فن فشار مثبت، این بخش از ساختمان شما تبدیل به نقطه قوت شده و می تواند به خوبی در مقابل آتش استقامت کند.

• تمامی مدل های فن فشار مثبت می توانند به حسگر های مختلف متصل شوند و به خوبی با آن کار می کنند.

منبع1

منبع2

منبع3

لیست های مرتبط

مقالات مرتبط

محصولات مرتبط

ثبت نظر